top of page

ÉRTÉKŐRZŐK

"Aki a lényében rejlő Őstudást önmaga számára meghódította, mindent elért."

Weöres Sándor

 

Fotó: sikerado.hu

Fotó: hirosnaptar.hu

Kassai Lajos

 

Kassai Lajos a IX-X. századi magyar harcművészetre alapozva két évtizedes kísérletezés és edzés eredményeként fejlesztette ki a lovasíjászat modernkori szabályrendszerét és edzésmódszerét, amelyben fontos elem volt a történelmi hagyományok kutatása, feltárása, és átültetése a mai körülmények közé.

 

Ars poetica

„Alapvetően két embertípus van, a kérdés embere és a felelet embere.

A kérdés embere az állandóan kutató, tapasztalni, megismerni akaró ember.

A felelet embere pedig azt mondja, vallása már mindenre megadta a választ, és visszavonul a hitének megfelelő rítusokba. Az én életem mintha mindkettőt tartalmazná. Én mindent ki akartam próbálni, és azt mondtam, csak az ostobák akarnak a mások kárán tanulni, és nincs fontosabb az egyéni tapasztalásnál.

A tudás az egyedüli kincsünk, amit nem vehetnek el tőlünk, és egyben a legarisztokratikusabb dolog is a világon. Most, hogy elértem életem delét, egy napfényes tisztásra jutottam, magam mögött hagyva a kérdések és a vágyak kínzó dzsungelét. Sokkal több az elfogadás, mint a változtatni akarás bennem.

A lovasíjászat, ami egykor táltoslovon repített térben és időben, ma már egyre inkább egy rítus számomra, keretet adva hétköznapjaimnak, életemnek. Egyszerre jelenti számomra a tudományt, a művészetet és a vallást.

Megpróbáltam a józan észre támaszkodva a lehető legtöbbet megtudni erről a tevékenységről, majd képességeimhez mérten művészien bemutatni, és mire eljutottam idáig, azt vettem észre, hogy hitemmé vált.”

 

forrás >>

Leskowszky Albert

 

Hangszerész, képzőművész, múzeum alapító, a Leskowszky Hangszergyűjtemény vezetője.

 

Gyűjtőként belevetette magát Bács-Kiskun megye tanyavilágába: idős citerásokkal, hangszerkészítőkkel találkozott, akiknek tudása több generáción keresztül halmozódott. Ezek az emberek - felismerve alázatát és hagyománytiszteletét - neki ajándékozták hangszereiket, dallamaikat, történeteiket.

Több évig járta a Kiskunságot és gyűjtötte a hangszereket, készítette a felvételeket.

A gyűjtő szenvedély mellett az örökös újítási és alkotási vágy mozgatta a Múzeum alapítóját. Saját tervezésű találmány-hangszereit helyi szakemberekkel együtt készítette.

A Leskowsky Hangszergyűjtemény Magyarország legnagyobb nyilvános hangszergyűjteménye. Mintegy 1500 db-ot számláló anyagában a magyar népzene valamennyi hangszeres emléke megtalálható, ezenkívül még az öt kontinensről származó népzenei, illetve történelmi és kortárs instrumentumok is.

A gyűjteményben rendszeresen tartanak élő zenei bemutatókat is.

 

forrás >>

 

Leskowszky Hangszergyűjtemény >>

Mikulás Ferenc

 

A magyar animációs kultúra egyik legjelentősebb alakja. 

Stúdióalapító-vezető, a Kecskemétfilm Kft. animációs stúdió ügyvezető igazgatója, a Kecskeméti Animációs Filmfesztivál (KAFF) igazgatója.

 

Hogyan kezdődött a Magyar népmesék?

 

"Egy valamikori paraszt-polgár faluban töltöttem a gyermekkoromat 1940 és 1954 között. Láttam a tágabban értelmezett paraszti kultúra nyomait és annak pusztulási folyamatát.

Olyan nevelésben részesültem, hogy tisztelni és őrizni kell az elődeinktől örökölt értékeket.

Amikor 1971-ben kineveztek a Pannónia Filmstúdió Kecskeméti Műterme vezetőjének, a Magyar Televíziónál igény mutatkozott gyermekek számára készülő rajzfilmsorozatokra.Akkor indult a Sebő együttes népdalgyűjtésre, kezdődött a táncház mozgalom, és minden valamirevaló értelmiségi régi néprajzi tárgyakat gyűjtött. Megkerestem a Magyar Tudományos Akadémia Néprajzkutató Csoportját, hogy eredeti népmesegyűjtéseket használhassunk fel. Az eredeti meséknél feltüntették a gyűjtések helyét, ami később segítséget adott ahhoz, hogy a felhasznált díszítőművészet autentikus legyen.

Evidensnek tűnt, hogy az eredeti gyűjtések elmesélésére népi mesemondókat kérjek fel, az első epizódok hangját velük is vettük fel (Kóka Rozália, Hrotkó Károly stb.). Később azonban megtapasztalhattam, hogy a stúdióban történő hangrögzítésre a profi színészek jobb választásnak bizonyultak. Közülük is különösképpen Szabó Gyula, akinek a hangja összeforrott a Magyar népmesékkel. Ugyanilyen meghatározó lett a Kaláka együttes főcímzenéje.Jankovics Marcellt kértük fel a sorozat elindítására. Jankovics, nagyon jó ötlettel, minden epizódnál felhasználta egy-egy tájegység díszítőművészetét." 

 

forrás:magyarnemesek.eu

Gyuri bácsi a bükki füvesember

 

Él valahol a Bükk rejtekében egy varázslatos, öreg füvesember, aki úgy ismeri a gyógynövényeket, mint ahogy ma már kevesen. Gyerekkora óta járja az erdőket, gyűjti a gyógyító növényeket, melyek készségesen feltárják neki titkukat.

 

Nagymamájától, a mindentudó javasasszonyától tanulta, melyik növény mire való. Több mint 150 féle gyógynövényt ismer és alkalmaz. Gyógyteái számtalan bajra, nyavalyára adnak enyhülést, köztük a cukorbetegségre is. Különösen az utóbbi tüneteit enyhítő teakeverék miatt vált ismertté a neve, még az óceánon túlról is érdeklődnek utána a betegek.

 

Gyuri bácsi ha épp nem a Bükkben barangol, akkor a gyógynövények hatásairól tart előadást az ország másik szegletében. Vagy könyvet ír a tapasztalatairól, esetleg egészségnaptárt szerkeszt. És hogy a tudás ne vesszen kárba, tanítja Zsuzsa lányát, hogy majd ő vigye tovább az apai, dédnagymamai, szépanyai örökséget.

 

Gyuri Bácsi egészségvédő naptára egész évre:

gyuri-bacsi-egeszsegnaptara-egesz-evre

 

További információk:

gyorgytea

Hadnagy Előd-Deres Anita-Gárdonyi Zsolt:

A Megértés Táblázata


Három fiatal megalkotta a magyar nyelvű lélektérképet. A Megértés Táblázata a magyar nyelv segítségével rendszerbe foglalja az ember lelki állapotait. A lélek nyelvén beszél és tanít. Páratlan szerkezete folytán kiválogatta számunkra azokat a szavakat, melyek közvetlen betekintést engednek az emberi lélek birodalmába. Segítségével mind a 42 lelkiállapotunkkal megismerkedhetünk.

 

A Megértés Táblázatának szellemisége híd az ember nyelve és a lélek nyelve közt. Több mint önismeret: lelkiismeret és Én ismeret is.

 

Mindannyiunk lelke már eleve tartalmazza azokat az ősképeket, melyek az élet megérthetőségét hordozzák. Anyanyelvünk jól felismerhető formában tartalmazza ezeket: az -elem és -alom végű szavaink titkokat rejtenek.

 

A Táblázat lélekterápia – az ember egy új nézőpontból. Megmutatja nekünk, hogy hogyan és miért kulcs a lelkiállapotok ismerete a hétköznapi életben.

A Megértés Táblázata 2013 legérdekesebb könyve volt. 

 

megertestablazata

bottom of page